UYGAD (Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti) 1.Olağan Genel Kurul toplantısını Tuzla’daki Merkez Ofisi'nde yaptı.Genel Başkanlığa Mehmet Derviş Canbekli seçildi. UYGAD Resmi Hesap ve İban Numarası açılmıştır: Hesap No: 2663 79601108 5001 İban No: TR31 0001 0026 6379 6011 0850 01 HESAP SAHİBİ. UYGAD ULUSLARARASI YAZARLAR VE GAZETECİLER DERNEĞİ HESAP ADI:ULUSLARARASI YAZARLAR VE GAZETECİLER...Genel Merkez Adresi....Aydıntepe Mah.Dr.Sadık Ahmet Cad. No:78/1B Tuzla.....Toplantı gün ve saatlerini Duyuru bölümünden takip edebilirsiniz
Duyurular

UYGAD Resmi Hesap ve İban Numarası açılmıştır: Hesap No: 2663 79601108 5001  İban No: TR31 0001 0026 6379 6011 0850 01

HESAP SAHİBİ. UYGAD ULUSLARARASI YAZARLAR VE GAZETECİLER DERNEĞİ

HESAP ADI:ULUSLARARASI YAZARLAR VE GAZETECİLER


ULUSLARARASI YAARLAR VE GAZETECİLER CEMİYETİ'NİN 09/01/2017 TARİHİNDE DÜZENLENEN "15 TEMMUZ,TERÖR VE MEDYA" KONULU PANEL, YOĞUN KAR MUHALEFETİNDEN DOLAYI PROGRAMIMIZ İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİŞTİR...


(UYGAD)Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti 1. Olağan Genel Kurul Toplantımız Tuzla Merkez Ofisimizde gerçekleşti. Yeni oluşturulan Yönetim Kurulumuz vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun.Katılım gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum..


Genel Merkez ....Aydıntepe Mah.Dr.Sadık Ahmet Cad.No:78/1 B Tuzla/İST.


Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Toplantı gün ve saatlerini Duyuru bölümünden takip edebilirsiniz


İstanbul Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 4,5534   4,5616
EURO 5,3469   5,3566
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
ŞANLIURFA MUTFAK MÜZESİ
 
 

2011 yılında dönemin Şanlıurfa Belediye Başkanı A. Eşref FAKIBABA’nın, düzenleyip hizmete açtığı “Şanlıurfa Mutfak Müzesi, Türkiye’de örneği çok az olan bir kültür ve gastronomi müzesi yapıtıdır. 


Şanlıurfa’nın avlulu, çardaklı, revaklı, zerzembeli ev tiplerinden güzel bir örnek teşkil eden Şanlıurfa Mutfak Müzesi, Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğrak yeri kabul ettiği Halil’urrahman ve İbrahim as.‘ın doğduğu ve büyüdüğü mevki, arkeoloji ve mozaik müzeleri, Göbekli Tepe’den sonra kabul edilen en önemli tarihi mekan olarak ortaya çıkmaktadır. Müzeye ayak basınca müze sorumlusu Şevket YARDIMCI Bey sizi güler yüzle karşılayıp mutfak müzesini anlatmaya başlamaktadır. “Misafir ağırlamam, günlük kullanılan, yüklüklü yatak odaları, tandır (mutfak) ve zerzembe (doğal ısıyı muhafaza eden bodrum)si ile toplam 16 odası kuzeyli-güneyli iki adet revaklı eyvanı bulunan ve en az iki yüz yıllık bir Urfa konağına hoş geldiniz” demektedir.
Esas ismi ‘Hacı İbanlar Konağı’ olan Şanlıurfa Mutfak müzesi Urfa bazalt taşından imar edilmiş olup Şanlıurfa ve ilçelerindeki yüzlerce konaklardan biridir.


Şuan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemiz, Şanlıurfa’da günlük hayatta yaşamını sürdüren bir ailenin kullandığı malzemelerin ve diğer sosyal hayatta kullanılan ev eşyaları odaların görevine ve işlevine göre yerleştirilmiş olup cansız mankenlerle tasvir edilmeye çalışılmaktadır. 


Şanlıurfa konağı olurda tandırlığından yemek kokuları gelmez mi diye baktığımızda eğitmen Ayşe AÇANAL nezaretinde haftanın dört günü Urfa’nın yerel yemekleri taze taze pişirilmekte olup evlilik çağındaki genç hanımlar en önemli ev sorumluluğu olan ‘yemek pişirme becerisini almaktalar ve bu çeyizi de belleklerine kazımaktalar. 


Taze yemek pişirme hizmeti aynı zamanda konağa canlılık katan ayrı bir hava kazandırmaktadır.
Kış günlerinde mercimek çorbası, borani, mumbar, çiğköfte, içli köfte, katmer, şıllık gibi ürünler yaz aylarında da taze bostan ürünlerinden oluşan kızartmalar, patlıcanlı tepsi ve mangal kebapları, cacık gibi ürünler imal edilmektedir.


Ziyaretçiler gezi sonrasında doyumsuz bir konak ve mutfak müzesi gezisi yaptıklarını söylemekteler. Bizde yaptığımız gezinin sonunda yemek eğitmeni Ayşe AÇANAL ile ufak bir söyleşi yaparak konaktan ayrıldık. 
Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçilere mutlaka Şanlıurfa Mutfak müzesini ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.


Okunma Sayısı: 905Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:       
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 37
Dün: 85
Toplam: 54926